Publikacje

Artykuły mojego autorstwa


Kiedy ryba wspina się na drzewa. Jak uwolnić się od prób stawania się kimś innym i być sobą

Jedynak po francusku to unique enfant. Unikatowe dziecko. Jedyne i wyjątkowe. Określenie unique powinno towarzyszyć każdemu. Tak jak linie papilarne, nie mamy duplikatu i jesteśmy wyposażeni w niepowtarzalne kombinacje cech i właściwości. Co ciekawe, często mamy problem z określeniem siebie, nazwaniem rzeczy po imieniu. Oceniamy nasze mocne strony jako wady, bo z reguły wszystko, co jest w nas silne, powoduje braki w przeciwstawnym obszarze.

czytaj dalej na Zmiany w Życiu


Introwertyzm: Akta odtajnione. Część 1. O tym, jak uwierzyliśmy, że introwertyzm to ułomność

“Być sobą w świecie, który nieustannie wymaga, abyśmy byli kimś innym, to największy sukces” ― Ralph Waldo Emerson
Żyjemy w czasach kultu osobowości. Wraz z rozwojem konkurencyjności i marketingu cnoty charakteru odeszły w zapomnienie. Umiejętność robienia dobrego wrażenia stała się ważniejsza od rzeczywistych kompetencji. Liczy się to, jak mówisz, a nie co mówisz. Jak wyglądasz, jak się prezentujesz, kogo znasz, gdzie bywasz. W świecie, w którym dominuje powierzchowność, introwertyzm zszedł do podziemia.

czytaj dalej na Zmiany w Życiu

Ostre cięcie w kadrze czyli kim są ludzie korzystający z coachingu.

Czy pomimo medialnej popularności coachingu jest on dobrze rozumiany? Doświadczenie pokazuje mi, że nie do końca. Świadomość tego, czym jest coaching oscyluje gdzieś pomiędzy magicznym sprawstwem a treningiem korporacyjnym. Coaching jednak nie jest żadnym z tych mechanizmów.

czytaj dalej na sensibla.pl

Sztuka twórczego myślenia #4

Nabieramy coraz większej odwagi do zmian. Jesteśmy pokoleniem pionierów wolnego rynku, 20 lat temu nieświadomi możliwości jakie ze sobą przyniósł.

Nasze wybory kierunku studiów i pracy najczęściej były podyktowane bezpieczeństwem finansowym. Po korporacyjnych latach bezskutecznego poszukiwania sensu, wielu z nas decyduje się na nowy początek. Zamykamy drzwi klimatyzowanych biur i udajemy się w nieznane. Zaczynamy od zera.

czytaj dalej na sensibla.pl

Antidotum #1 rady dla ludzi, którzy nie znoszą pozytywnego myślenia

Prokrastynacja to nienapisane książki, nietknięte buty do biegania, kulejący biznes i wiele godzin wypełnionych podskórnym lękiem przed zbliżającymi się terminami.

Problem jest powszechny a porad jak skutecznie go rozwiązać, setki. Większość rozwiązań, z którymi się spotkałam to logiczne, proste rady dotyczące planowania, nagradzania i motywowania w stylu: po prostu to zrób. To trochę tak, jak powiedzieć osobie cierpiącej na depresję: weź się w garść …

Co działa?

czytaj dalej na sensibla.pl

Introwertyzm: Akta odtajnione. Teczka 2. Instrukcja obsługi introwertyka

Introwertyk to kurator wystawy własnych myśli. W tajemnicy swojego wnętrza przegląda i organizuje sens rzeczywistości. Uwielbienie samotności jest jego znakiem rozpoznawczym, ale introwertyk to nie to samo, co mizantrop. Tylko skrajne przypadki identyfikują się ze słowami Sartre’a: „Piekło to inni”.

Introwertyk ma duże wątpliwości co do swojej „normalności”. Gesty akceptacji ze strony zewnętrznego świata są dla niego bezcenne. Prawie połowa populacji to introwerycy, w tym członkowie twojej rodziny, twoje dzieci, pracownicy, koledzy. Przeczytaj, jak możesz zadbać o jakość ich życia.

czytaj dalej na zmianywżyciu.pl